انواع ساعت مچی

نویسنده: رضا‍‍ موسوی دسته: ساعت تاریخ: دیدگاه: 0 بازدید: 573

آشنایی با انواع ساعت مچی

حتماً پیش از این هنگام خرید ساعت مچی با چنین وضعیتی روبه‌رو بوده‌اید که در انبوه ساعت‌های زیبا غرق شدید و در نهایت نتوانستید به درستی انتخاب و خرید کنید.

انتخاب یک ساعت مچی به دلیل تنوع و زیبایی انواع این ساعت‌ها بسیار طاقت فرساست به ویژه اینکه بخواهید تصمیم بگیرید آن را با چه نوع پوششی سِت کنید.

اما از ویژگی‌های انواع ساعت‌های مچی چقدر اطلاع دارید؟ می‌دانید تفاوت آنها در چیست؟ ترجیح می‌دهید یک ساعت زیبای کوارتز داشته باشید یا یک ساعت زیباتر اتوماتیک؟

ساعت‌های مچی معمولا بر اساس آیتم‌های مختلفی چون نیروی محرک، طراحی، مواد به کاررفته در آنها، فضایی که در آن استفاده می‌شوند و بسیاری دیگر، تقسیم‌بندی می‌شوند اما مهم‌ترین نوع تقسیم‌بندی آنها بر اساس نیروی محرک و یا سیستم کار آنهاست.


ساعت کوارتز

اگر به دنبال ساعتی هستید که بتوانید با خیال راحت به صحت و درستی آن تکیه کنید، ساعت‌های کوارتزبهترین نوع ممکن است. سیستم کوارتز یک تکنولوژی تقریباً جا افتاده در میان ساعت‌های مچی است که در بازار کل دنیا شناخته شده و معروف است.

در ساعت‌های کوارتز یک باتری با طراحی خاص، یک کریستال کوارتز را به حرکت در می‌آورد که تعداد زیادی ارتعاش در ثانیه دارد. این ارتعاشات با یک تراشه کامپیوتری تبدیل به پالس‌هایی می‌شوند که یک موتور الکترونیکی را می‌راند؛ موتوری که وظیفه‌ی آن چرخاندن عقربه‌های ساعت است.

کوارتز هم اکنون رایج‌ترین نوع تکنولوژی در ساعت‌های مچی است و به خاطر دقت و ثبات خود بسیار محبوب است. این ساعت‌ها در طول یک ماه تنها ده ثانیه عقب می‌مانند و هر یک یا دو سال یکبار به تعویض باتری نیاز پیدا می‌کنند.

ساعت‌ مکانیکی

چرخ‌دهنده‌های این ساعت را به وضوح می‌بینید! اگر از آن دسته آدم‌ها هستید که وسایل مکانیکی را دوست دارید و زیبایی را در چرخش چرخانه‌ها و چرخ دهنده‌ها می‌بینید پیشنهاد می‌کنیم از این ساعت نگذرید. البته تمام ساعت‌هایی که شما می‌توانید آنها را با چرخش پیچ آنها را تنظیم کنید، مکانیکی به شمار می‌آیند اما اصطلاح مکانیکی در بازار بر روی این ساعت‌ها باقی مانده است.

تفاوت اصلی ساعت‌های کوک سر خود و مکانیکی، در این است که نوع اول نیازی به تنظیم برای آغاز به کار ندارد اما انواع مکانیکی ضرورتاً به کوک دستی نیاز دارند. اگر این ساعت‌ها خوب کوک شده باشند، تا 40 ساعت بی‌وقفه کار می‌کنند. هر چند که این ساعت‌ها چندان در بازار ساعت ایران شناخته شده نیستند.

watches types 093دو ساعت مکانیکی برای چرخ‌دنده‌ دوست‌ها!

ساعت اتوماتیک

یکی از محبوب‌ترین‌ها در میان استفاده‌کنندگان است. این ساعت‌ها از حرکت مچ استفاده‌کننده به عنوان عامل اصلی حرکت استفاده می‌کند و کوک کردن دستی را غیر ضروری می‌کنند. در واقع حرکت عقربه‌های این نوع ساعت توسط یک چرخانه (روتور) انجام می‌شود که با نیروی گرانش حرکات عادی مچ انسان تنظیم می‌شود.

ساعت های اتوماتیک به دقت ساعت‌های کوارتز نیستند، این ساعت ها ممکن است در هر روز 10 ثانیه جلوتر و یا عقب‌تر بروند.

watches types 092برخی از ساعت‌های اتوماتیک انرژی خود را از حرکت مچ شما می‌گیرند

ساعت‌‌ مقاوم در برابر آب

ما این ساعت‌ها را به نام ضد آب (Waterproof) می‌شناسیم هرچند که دیگر استفاده از این واژه چندان مرسوم نیست و محصولات صنعتی بر اساس استاندارد IP درجه‌ی مقاومت در برابر آب و یا جلوگیری از نفوذ آن را درجه‌بندی می‌شوند.

اگر ساعت شما ضد آب است و نمی‌دانید در برابر چه مقدار فشار مقاومت می‌کند، به صورت پیش فرض آن را مقاوم در برابر 10 اتمسفر حساب کنید.

ساعت کورنوگراف یا گاه سنج

یک ساعت چند کاره است که به شما برای سنجش فواصل زمانی بیشتر کمک می‌کند. ساعت‌های کورنوگراف سه پنل ریز برای اندازه‌گیری، ساعت، دقیقه و ثانیه بر روی صفحه‌ی اصلی دارند. این ساعت‌ها به طور همزمان با دو محرک اتوماتیک و کوارتز ساخته می‌شوند.

watches types 091

ساعت اسپرت

ساعت اسپرت طیف گسترده‌ای برای انتخاب دارد. از مدل‌های مدرن و یا فانتزی موجود در بازار که برای تیپ‌های اسپرت خود انتخاب می‌کنید تا ساعت‌های GPS دار مخصوص دوندگان.

تمام این ساعت‌ها برای کسانی که سبک زندگی فعال دارند مناسب است. به عنوان مثال، ساعت غواصیکه گاهی به آن ساعت دریایی نیز می‌گویند خاص فشار آب در عمق زیاد ساخته می‌شود و بهترین آنها معمولاً تا عمق دو هزار متری نیز کار می‌کند. این ساعت‌ها ویژگی‌های دیگری نیز دارند و افزون بر اعلام فشار وارد بر غواص و حجم اکسیژن باقی مانده در مخزن،  در اعماق تاریک آب، کاملاً درخشان هستند.

ساعت خلبانی نیز از این دسته است و با نام دیگر ساعت هوانوردی برای رفع نیازهای ناوبری خلبانان ساخته می‌شود. این ساعت ها قادر به انجام تمام محاسبات طرح پرواز هستند.

watches types 094دو مدل ساعت خلبانی که زیرمجموعه اسپرت به شمار می‌آیند

انواع دیگر ساعت

همانطور که گفتیم ساعت‌ها بر اساس ظاهر، نیروی محرک، جنس لوازم به کار رفته در آن، محل استفاده، کارکردهای افزوده و بسیاری دیگر تقسیم‌بندی می‌شوند. به عنوان مثال ساعت‌های لوکس که در بسیاری از آنها الماس به کار رفته است می‌توانند به عنوان نوعی از ساعت معرفی شوند اما در هر حال سیستم محرک آنها ممکن است اتوماتیک و یا کوارتز باشد. همچنین ساعت‌های نظامی نیز از انواع دیگری هستند که کارکردهایی افزوده برای شرایط رزمی دارند.

ممکن است این ساعت‌ها دست‌ساز باشند، ایتالیایی و یا سوئیسی باشند که هیچ کدام از تقسیم‌بندی‌هایی که برای شما عنوان کردیم، جدا نیستند اما ویژگی‌های منحصر به فرد خودشان را نیز دارند.

منتظر مقالات دیگر بامیلو درباره‌ی ساعت‌ها باشید.

watches types 096

دیدگاه خود را بنویسید